Tutaj jesteś

Dworek Myśliwski Bożejów

Zamek Bożejów, położony w borach stobrawskich, został wybudowany w 1801 r. przez niemiecką arystokrację. Budynek przeszedł gruntowną przebudowę ok. 1911 r. pod okiem znanego wrocławskiego architekta Richarda Mohr. Przed 2 wojna światową, w polowaniach, organizowanych przez właścicieli zamku, brał udział między innymi Arcyksiążę Franciszek Ferdynand, a także arystokracja pruska. Po wojnie posiadłość uległa dewastacji. W latach 2014-2018 została gruntownie wyremontowana przez rodzinę Garack zachowując swój niepowtarzalny, klimat myśliwski.

Rok 1776

Zabykowy Kościół Wniebowzięcia NMP

W pobliżu znajduje się wybudowany w 1776 roku przepiękny kościół o budowie szachulcowej. Budynek wzniesiono jako zbór ewangelicki dla kolonistów pruskich, osiedlanych tu w czasie tzw. kolonizacji fryderycjańskiej w II połowie XVIII w., prowadzonej z zaleceń króla Prus Fryderyka II w celu zagospodarowania leśnych obszarów wokół Opola. Kościół wybudowany w latach 1786-90 przez mistrza ciesielskiego Petzera według projektu architekta Christiana Isemera, inspektora budowlanego we Wrocławiu i Opolu. W 1790 r. dobudowano do kościoła wieżę, a w 1860 r. kościół odnowiono. Do 1945 r. służył ewangelikom, obecnie jest kościołem katolickim.

Zdjęcie Sławomir Milejski praca własna
W zgodzie z naturą

Stobrawski Park Krajobrazowy

Posiadłość Zamek Bożejów znajduje się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, który pozwala na niekończące się spacery i przejażdżki rowerowe. W parku żyje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, wśród nich 21 gatunków globalnie zagrożonych) np.: wydra, bóbr, kormoran, bielik i zimorodek;ostatnio pojawiły się wilki. Występuje tu największa ważka europejska – husarz władca. Na terenie parku występuje również 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków roślin rzadkich. Występują tu storczyki, długosz królewski, kotewka orzech wodny, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna oraz liczne storczyki (kukułka Fuchsa, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, kruszczyk siny, kruszczyk szerokolistny, podkolan biały, listera jajowata).

Strzeże wjazdu

Zabytkowy pomnik

Poświęcony wojnie prusko-duńskiej - 1864/1866 oraz wojnie prusko-austriackiej z 1870/1871. Pomnik składający się z obelisku i dużego postumentu jest obecnie częściowo zniszczony, na kolumnie zachowała się część pamiątkowej inskrypcji oraz daty 1864/1866 i 1870/1871, po których to można odczytać jego przeznaczenie.